Hjem
Løser praktisk problem og forskønner byen
Tip en ven Print

15.07.2010 Kraftige regnskyl får Selsmosen til at svømme over. Det gør Hoffmann nu noget ved.


Pumpestationen er netop blevet færdig. Her er man igang med tilfyldningsarbejdet.


Tekst og foto: Karen Sloth

Der kommer mere og mere vand fra oven, og med udbygningen af Taastrups vestlige del med både boliger og erhverv kommer der efterhånden også mere og mere vand fra neden – altså via regnvandssystemerne.

Tilsammen betyder de øgede vandmængder, at Selsmosen med jævne mellemrum går over sine bredder. Det giver oversvømmelser på både Selsmosevej og i Taastrups Have og ikke mindst i de nærligggende boliger, der både omfatter parcelhuse og boligblokke.

Kostbare følger
- Følgerne er ubehagelige, irriterende og kostbare for både beboere og forsikringsselskaber, og derfor har Høje Taastrup Kommunes ledningsafdeling (HTK Kloak) med Moe & Brødsgaard som rådgiver udarbejdet et projekt, der skal øge søen med 7000 m², så den kan kapere de stigende vandmængder, men også stadig fungere som et grønt åndehul for byens borgere, siger projektleder Kim Sørensen fra Hoffmanns Region Anlæg.

Region Anlæg vandt licitationen i august sidste år med en pris på godt 20 mio. kr., og arbejdet begyndte i november. Det ventes afsluttet sidst i marts 2011, og borgere og naboer kan godt begynde at glæde sig, for de slipper ikke kun for oversvømmelserne, men får også nye aktivitetsmuligheder i et naturskønt område.

Renser slam op
Projektet omfatter seks delprojekter.

- Vi nøjes ikke med at udvide søen. Den skal også renses op. På bunden har der gennem årene ophobet sig en masse slam, og det vil bygherren gerne have renset op. Det hjælper jo også på søens kapacitet, siger Kim Sørensen.

En af de nyere metoder, der kan bruges til håndteringen af denne opgave, er at opmagasinere slammet i såkaldte Geotubes.

- Slammet pumpes op fra søbunden og over i nogle store, vandgennemtrængelige membraner. Undervejs tilsættes det polymér, der får det til at bundfælde sig i Geotubes´ene, og med tiden tiltager tørhedsprocenten i slammet, så man kan komme af med det på en både nemmere og billigere måde, forklarer han.

Denne del af jobbet kan Hoffmann dog først komme i gang med 15. august, når frøernes parringstid er slut.

Dybere og længere
En anden del er udvidelsen af søens volumen, Det kræver udvidelser i både dybden og længden, så man får en større buffer, når de store regnskyl sætter ind.

- For at opnå det skal vi udgrave og bortskaffe omkring 16.000 m³ jord. Desuden skal der etableres nye søbegrænsninger i form af L-elementer mod vest. Arbejdet udføres af Hoffmanns betonafdeling, og den spuns, der etableres mod øst rammes af vores Vandbygningsafdeling fra Århus, oplyser Kim Sørensen.

En pumpestation skal sikre vandstanden i søen, når det regner rigtig meget. Den er Hoffmanns betonafdeling lige blevet færdig med. Stationen er placeret ved Taastrupgaardsvej og opført i insitustøbt beton. Via to 350 mm ledninger pumpes vandet til det nye modtageanlæg ca. 500 m fra søen, hvorfra det sendes videre til bl.a. et nyt regnvandsbassin på 8000 m² nord for Roskildevejen.

Vejen hæves
En anden del af opgaven, der snart er udført, er hævningen af Selsmosevej med op til en meter på den laveste strækning af vejen. Det skal sikre områdets beboere yderligere mod oversvømmelser fra søen.

- Det er i den forbindelse, at vi har fået brug for spunsen, så hævningen kan gå i statisk balance med den udvidede sø, forklarer han.

Hoffmann har desuden etableret nye og større regnvandsledninger omkring søen, så nu ledes vandet fra de gamle regnvandssystemer gennem to af markedets største olieudskillere på markedet ud i Selsmosen.

Naturskøn vandresti
Så vidt alt det praktiske. Men området skal også forskønnes. Bl.a. bliver der plads til to, nye øer, der placeres langs bredden af den oprindelige sø. Mellem øerne og søens bredder bygges der træbroer, så man får en naturskøn vandresti tværs over søen. Det er desuden tanken, at der langs stien opstilles udendørs kunst samt lege- og motionsredskaber.

Belysningen langs stierne forbedres også, så mosen bliver en smuk smutvej mellem f.eks. Taastrup Station og Taastrup Teater,

- Så alt i alt får man med projektet løst et praktisk problem på en smuk måde, der samtidig skaber flere aktivitetsmuligheder for byens borgere og bevarer Selsmosen som et grønt åndehul, siger Kim Sørensen.

Hoffmann har projektet i hovedentreprise, og det er udarbejdet af Force4 Architects for byfornyelsesprojektet Kulturringen.



veidekke magasin juli 2010

FAKTA – GEOTUBES

Geotubes er en ny slamafvandingsteknologi – enkel at anvende, effektiv og fleksibel.

Slam pumpes ind i Geotuben, hvor teknologien virker i tre trin:

• Fyldning af Geotuben: Slam tilsat polymer pumpes ind i Geotuben. Polymeren sikrer en god flokdannelse og en separering af slam og rejektvand.

• Afvanding: Rejektvandet siver gennem Geotuben og ledes tilbage til renseanlægget eller anden behandling. Over 99 % af TS indholdet i slammet tilbageholdes i Geotuben.

• Koncentrering: Det afvandede slam bliver i Geotuben. Når Geotuben er fuld og afvandingen færdig, har man et højt tørstofindhold på mere end 25 %. Derpå kan slammet deponeres på losseplads eller landbrugsjord.

Her i Taastrup Have kan det være svært at nå tørskoet frem, når det har regnet meget.

Her i Taastrup Have kan det være svært at nå tørskoet frem, når det har regnet meget.

Selsmosevej som den ser ud i dag, når himlens sluser har været åbne. Nu hæves vejen med omkring en meter.

Selsmosevej som den ser ud i dag, når himlens sluser har været åbne. Nu hæves vejen med omkring en meter.

Her ses Selsmosevej under udførelsen af nykloakeringen og før hævningsarbejderne.

Her ses Selsmosevej under udførelsen af nykloakeringen og før hævningsarbejderne.


Projektet udføres af Region Anlæg.
Læs mere her.

Sandfanget er med 15.000 i sandfangsvolumen, og olieudskilleren kan gennemstrømmes med 1500 l/s og udskille op til 10 % olie herfra.

Sandfanget er med 15.000 i sandfangsvolumen, og olieudskilleren kan gennemstrømmes med 1500 l/s og udskille op til 10 % olie herfra.


Veidekke Magasin
Denne artikel har været bragt i Veidekke Magasin juli 2010.
Download hele magasinet.